zi nieustraszonych. Dosłownie każdy z nas nosi w sobie pewien strach, czy to dotyczący wysokości, czy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, czy też ciemności. Nie każdy wie jednak o tym, że jednym z najczęściej wskazywanych przez ludzi miejscem, którego się oni obawiają, jest... Gabinet dentystyczny. Tak, to prawda. W parze z nim idzie zresztą sam dentysta. Z przyczyn znanych osobom, które borykają się z tym strachem, nie chcą one nawet słyszeć słowa "stomatolog", wymawianego w ich towarzystwie. Całkiem spory jest procent populacji, który z rozmysłem szerokim łukiem omija gabinet stomatologiczny. Czy przesłanki ku temu są racjonalne, wiedzą tylko posiadacze tego lęku. Możemy jednak śmiało założyć, że ma on podłoże (jak większość naszego strachu) w negatywnych lub nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości i dzieciństwa, kiedy kształtowały nas nie zawsze miłe wydarzenia.
Czy dentysta to dobry zawód?
Właśnie zdałeś maturę i teraz stoi przed Tobą trudna decyzja związana z wyborem takiego kierunku studiów, który zapewni Ci dobrze płatny zawód?
Z całą pewnością można stwierdzić, iż jednym z takich kierunków są studia stomatologiczne. Oczywistym jest fakt, iż nauka tego zawodu wymaga dużego zaangażowania, poświęcenia ogromnej ilości czasu i pokładów cierpliwości, jednak uzyskany efekt z pewnością jest tego warty. Po ukończeniu wielu lat edukacji można bowiem zatrudnić się u kogoś w gabinecie stomatologicznym lub też rozpocząć swoją własną ścieżkę kariery i założyć prywatny gabinet dentystyczny.
Dentysta to zawód bardzo dobrze opłacalny, o czym mogą świadczyć duże kolejki pacjentów, a także wysokie ceny za usługi świadczone przez stomatologa. Mimo iż w każdym mieście jest pełno specjalistów leczących zęby, to nie słyszy się o tym, aby któryś z nich narzekał na brak klientów. Kolejnym plusem tego zawodu jest to, iż ludzie zawsze będą potrzebować usług profesjonalisty. Człowiek przez całe życie musi kontrolować stan swojego uzębienia, a dzięki temu dentyści zawsze będą mieli pacjentów.
Podsumowując, studia na kierunku stomatologicznym są bardzo dobrym wyborem, zapewniającym doskonały start w dorosłe życie, dzięki wysoce płatnemu zawodowi.
Czy jednak ma to w ogóle
W głowach wielu ludzi pokutuje przekonanie, że odwiedzając gabinet dentystyczny, muszą być oni przygotowani na doświadczenie naprawdę niemiłych i nieprzyjemnych rzeczy. Czy jednak ma to w ogóle cokolwiek wspólnego z prawdą? Czy w ogóle kiedykolwiek tak było i czy można generalizować w ten sposób? Oczywiście, każdy stomatolog jest inny, podobnie, jak każdy pacjent jest inny. Każdy posiada swoje własne doświadczenia, swoje skojarzenia i myśli, które natychmiast pojawiają się w jego głowie, gdy tylko słyszy słowo "dentysta". Można jednak śmiało zaryzykować stwierdzenie, że strach ma zawsze wielkie oczy, a wspomnienia (zwłaszcza te negatywne) są niejednokrotnie wyolbrzymione i urastają do rangi czegoś niepodważalnego. Być może więc, każdy, komu wizyta u dentysty kojarzy się źle, po prostu tak zapamiętał jakiś niemiły szczegół podczas ostatniej wizyty, że jego mózg utożsamia osobę stomatologa bądź jego pracę z tym niefortunnym detalem, natomiast nie łączy się to bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi wówczas przez dentystę? Możliwości jest bardzo wiele, warto je prześledzić i przemyśleć.
Unikanie wizyty u dentysty
Prawdopodobnie każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, dla której gabinet dentystyczny jest miejscem, co do którego - w najlepszym przypadku - ma mieszane uczucia. Większość z nas przyzna zaś z pewnością, że zna osobę, która boi się dentysty jak diabeł święconej wody. Dla wielu jest to niezbyt rozsądne (żeby nie powiedzieć, irracjonalne czy nienormalne) zachowanie, które przecież w końcu najbardziej negatywnie odbija się na nikim innym, jak właśnie na osobie, według której dentysta jest złem wcielonym. Niezwykle trudno jest jednak zazwyczaj przekonać tak nastawioną osobę, że nie ma racji, a stomatolog to zdecydowanie jej przyjaciel, a nie wróg. Warto próbować przekonywać i oswajać z taką świadomością wszystkich, którzy mają nieco odmienne zdanie na ten temat, ponieważ na dłuższą metę, będzie to działanie z korzyścią dla nich. Jeśli uda się ich bowiem przekonać, że chodzi jedynie o zdrowie ich dziąseł, zębów i ogólnie całej jamy ustnej, to istnieje szansa, że przestaną oni unikać kolejnych wizyt u dentysty. Być może niewielki procent osób zmieni zdanie, ale niewątpliwie warto próbować.