e zęby mogą niestety powodować bardzo poważne komplikacje zdrowotne włączając w to nawet śmierć pacjenta! O czym więc musimy pamiętać jeśli chcemy cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat? Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać stomatologa. Pamiętajmy, że dentysta nie jest naszym wrogiem tylko przyjacielem i na prawdę nie warto jest się go bać. Oczywiście rzadko kiedy sam proces leczenia można zaliczyć do przyjemnych jednak dzięki rozwojowi współczesnej techniki przebiega ono coraz mniej boleśnie. Jasno należy zatem podkreślić, że stomatologia bardzo mocno korzysta ze ze skoku cywilizacyjnego, którego jesteśmy w ostatnich latach świadkami. Aby dodatkowo zminimalizować obawy przed wizytą stomatologiczną warto także wybierać lekarzy do których mamy zaufanie. Z pewnością dużo łatwiej jest się poddać leczeniu u kogoś kogo po prostu dobrze znamy. Dobrze jest również, jeśli wybrany przez nas specjalista posiada także wiedzę na temat tak zwanego leczenia kanałowego. Endodoncja bo tak się nazywa ten proces w fachowym języku jest stosowana obecnie coraz częściej i jak pokazuje życiowa praktyka niejednokrotnie jest swoista ostatnią deską ratunku dla naszego zęba. Na sam koniec warto dodać, że przy wybieraniu stomatologa nie kierujmy się wyłącznie ceną, gdyż najważniejsza jest odpowiednia jakość leczenia.
Endodoncja zatem to nic innego jak
Wiele osób, które zetknęły się z trudnym słowem jakim jest endodoncja zdaje się zastanawiać czym właściwie ona jest i co ono oznacza? Aby więc nieco rozjaśnić wszelkie wątpliwości w tym temacie prezentujemy krótki artykuł właśnie na ten temat. Nie każdy z nas przecież musi mieć równie fachową wiedzę co dentysta a zawsze warto poszerzać swoją wiedzę. Endodoncja zatem to nic innego jak dział stomatologi, który zajmuje się diagnozowaniem a także wdrażaniem odpowiedniego leczenia chorób miazgi zęba a także chorób tkanek okołowierzchołkowych. Do podstawowej metody jaką możemy tu wyróżnić należy tak zwane leczenie kanałowe. Z tego typu formą pomocy z pewnością zetknęło się już wielu z nas, gdyż takie zabiegi coraz częściej są wdrażane w celu ratowania naszych zniszczonych zębów. Takie leczenie zwykle wykonywane jest przy użyciu niezwykle cienkich narzędzi piłująco-penetrujących. Co ciekawe ich grubość to zaledwie od 0,06 mm do 0,40 mm. Bardzo często w tego typu leczeniu stomatologia wspomaga się dodatkowymi urządzeniami takimi jak chociażby mikroskopy. Pozwalają one bowiem specjaliście na jeszcze dokładniejsze zbadanie wszelkich nieprawidłowości i dzięki temu na obranie jeszcze skuteczniejszej strategii walki z chorobami przyzębia. Ważnym wsparciem dla przytoczonych powyżej działań jest także diagnostyka rentgenowska. Wykonywanie leczenia endodontycznego zalecane jest między innymi w przypadku wystąpienia bardzo głębokich ubytków spowodowanych próchnicą czy też przy wystąpieniu martwicy miazgi.
Do stomatologa marsz
Większość Polaków drży przed wizytą u dentysty. Co najmniej tak, jakby ten chciał zrobić im coś złego. A jest wprost przeciwnie, bo każdy dentysta niesie ulgę pacjentowi zwijającemu się z powodu bólu zęba. Warto więc przełamać ten nieuzasadniony strach i częściej odwiedzać stomatologa. Tym bardziej, że zabiegi są na ubezpieczenie. W przypadku osób dorosłych płatne są tylko niektóre zabiegi. Na przykład biała plomba na dalszych zębach. Lecz ciemna plomba również jest bezpłatna. Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Zajmuje się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, leczeniem błon śluzowych, przyzębia, języka. Lecz również leczeniem stawu skroniowo-żuchwowego i wszystkich tkanek jamy ustnej. Tak, jak stomatologia jest działem medycyny, to tak endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej. Endodoncja jako dział stomatologii zajmuje się rozpoznawaniem, oraz leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem chorób tkanek wokół zębów. W endodoncji stosuje się metodę leczenia zwaną leczeniem kanałowym. Leczenie takie jest zalecane przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi, przy złamaniu lub zwichnięciu zęba. Nowoczesne techniki leczenie nie przypominają tych dawnych. Dziś do leczenia kanałowego używa się bardzo nowoczesnych narzędzi, które są cienkie. Natomiast do kontroli używane są nowoczesne mikroskopy operacyjne. Mikroskopy te umożliwiają wgląd do wnętrza komory zęba, jak i do kanałów zębowych. Przy zabiegach stosowana jest także diagnostyka rentgenowska.