res wykonywanych zabiegów z podaną wyceną. Zabiegi wykonywane przez dentystę mogą być różne i dotyczyć kilku specjalizacji stomatologicznych. Zabiegi stomatologiczne zazwyczaj dzielą się ze względu na specjalizacje, w ramach których są wykonywane. Przykładowo w ramach stomatologii zachowawczej można wyróżnić świadczenie takich usług, jak leczenie kanałowe i wypełnienie zainfekowanego przez próchnicę zęba. Dentysta pracujący we własnym gabinecie stomatologicznym, w zależności od ukończonych specjalizacji, może oferować wykonywanie różnych zabiegów. Niektórzy lekarze dentyści oferują usługi w zakresie jednej specjalizacji stomatologicznej, gdzie idealnym przykładem są ortodonci, którzy zakładają własne gabinety ortodontyczne. Inni dentyści zaś mogą się specjalizować w szeroko pojętej stomatologii estetycznej. Zakres zabiegów wykonywanych przez dentystów może się różnić w zależności od gabinetu.
Implantologia stomatologiczna
Implantologia jest nauką, która zajmuje się wprowadzaniem implantów do żywego organizmu, badaniem ich budowy oraz interakcji i właściwości. Implantologia jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia za pomocą specjalnych implantów, które zastępują korzeń zęba. Implanty dentystyczne są wykorzystywane w celu odbudowy utraconych zębów, zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak i przy braku większej ilości zębów. Zabiegi wykonywane przez dentystów w ramach implantologii, poza przywróceniem właściwego funkcjonowania układu żucia, mają także cele estetyczne. Prężny rozwój dziedziny, jaką jest implantologia stomatologiczna, pozwala na wykonywanie coraz mniej inwazyjnych oraz bezpieczniejszych zabiegów. Implanty używane w stomatologii są wykonane z tytanu, który dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się jako podstawa do odbudowy utraconych zębów. Zabiegi z zakresu implantologii są istotną częścią stomatologii estetycznej.
Konsultacje dentystyczne
Konsultacje dentystyczne, czy też wizyty kontrolne, mają na celu sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta i ewentualne wdrożenie leczenia lub przeprowadzenia zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Większość gabinetów stomatologicznych przeprowadza konsultacje dentystyczne z różnych dziedzin stomatologii. Z konsultacji dentystycznej można skorzystać zawsze wtedy, gdy chcemy zasięgnąć opinii specjalisty oraz poznać dostępne opcje zabiegów, czy to poprawiających wygląd, czy funkcjonalność układu żucia. Dentysta podczas konsultacji przedstawia pacjentowi możliwe opcje leczenia wraz z oczekiwanym efektem końcowym i korzyściami płynącymi z przeprowadzenia danego zabiegu. Konsultacja dentystyczna jest bardzo przydatną usługą, dzięki której pacjent może zdecydować się na najlepszy w jego sytuacji zabieg, czy to mający na celu leczenie czy poprawę wyglądu. Konsultacje dentystyczne są jedną z podstawowych usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, które pozwalają pacjentom na zasięgnięcie porady od specjalisty.
Przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty
Dentysta wielu osobom może kojarzyć się z nieprzyjemnymi zabiegami, więc część osób może odczuwać lęk przez wizytą w gabinecie dentystycznym. Dlatego też istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na pierwszą wizytę u lekarza dentysty, żeby nie musiało to być niemiłym doświadczeniem. Stomatologia dziecięca, która jest z jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, zajmuje się leczeniem oraz kontrolą uzębienia i jamy ustnej u dzieci. Niektórzy dentyści, w ramach świadczenia usług z zakresu stomatologii dziecięcej, oferują przyprowadzenie dziecka na pierwszą wizytę adaptacyjną. Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma na celu oswojenie dziecka z wnętrzem gabinetu oraz z lekarzem dentystą i poszczególnymi procedurami, takimi jak leżenie na fotelu dentystycznym z szeroko otwartymi ustami. Przede wszystkim zadaniem rodzica przed pierwszą wizytą jest uświadomienie dziecka, że lekarz dentysta jest po to, żeby pomagać i leczyć chore zęby. Dentysta, który oferuje przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie podejście pacjenta do leczenia.
Zadania profilaktyki stomatologicznej
Stomatologia jest szerokim działem medycyny, który dzieli się na kilka różnych specjalizacji, gdzie jedną z nich jest tak zwana profilaktyka stomatologiczna. Profilaktyka jest istotną częścią medycyny, a przedmiotem jej zainteresowań jest zapobieganie powstawaniu różnych chorób. Profilaktyka stomatologiczna ma więc głównie na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Lekarz dentysta oferuje różnego rodzaju usługi dotyczące profilaktyki, jak chociażby instruktaże higieny jamy ustnej, wizyty kontrolne czy też profesjonalne higienizacje. Stomatologia estetyczna może również pełnić cele profilaktyczne, chociażby przy takich zabiegach, jak skaling czy piaskowanie. Profilaktyka próchnicy zębów ma bardzo duże znaczenie, ponieważ powstałe ubytki próchnicze są stałe, gdyż tkanka zęba nie posiada zdolności regeneracyjnych. Wizyty kontrolne u dentysty są istotną częścią profilaktyki stomatologicznej, ponieważ nie zawsze da się całkowicie zapobiec próchnicy, a im szybciej wykryje się dany problem, tym łatwiej będzie go wyleczyć.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.