każdy chciałby posiadać śnieżnobiały uśmiech. Dentysta najczęściej oferuje dwa rodzaje wybielania w gabinecie stomatologicznym, a są to kolejno wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody znacząco różnią się od siebie i posiadają własne zalety. Lekarz dentysta powinien odpowiednio doradzić pacjentowi, która z metod najlepiej się sprawdzi przy danym uzębieniu. Wybielanie gabinetowe polega na nałożeniu specjalnej pasty wybielającej na zęby oraz utwardzeniu jej odpowiednią lampą. Metoda wybielania gabinetowego jest znacznie szybsza niż metoda nakładkowa, jednak ta druga metoda jest znacznie mniej inwazyjna. Niemal każdy gabinet stomatologiczny posiada w swojej ofercie wybielanie metodą gabinetową oraz wybielanie metodą nakładkową. Dobry dentysta powinien doradzić odpowiednią metodę wybielania dla pacjenta.
Zabiegi dentystyczne
Stomatologia jest obszernym działem medycyny, w której skład wchodzą różne specjalizacje. Głównym zadaniem stomatologii jest profilaktyka oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, zgryzu oraz okolic przyległych. Bardzo często gabinet stomatologiczny oferuje szeroki zakres zabiegów dentystycznych w ramach różnych specjalizacji stomatologicznych. Usługi stomatologiczne obejmują takie działy, jak profilaktyka, stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna, stomatologia dziecięca czy też chirurgia stomatologiczna. Dobry dentysta oferuje przeprowadzanie wielu zabiegów stomatologicznych na wysokim poziomie z zastosowaniem specjalistycznych narzędzi. Na stronie internetowej danego gabinetu dentystycznego pacjent może znaleźć informacje o oferowanych zabiegach. W ramach stomatologii zachowawczej dentysta wykonuje takie zabiegi, jak wypełnianie zęba oraz leczenie kanałowe. W ramach stomatologii estetycznej najczęściej wykonuje się wybielanie zębów, zaś chirurgia stomatologiczna polega na operacyjnym leczeniu do czego zalicza się zabieg ekstrakcji zęba.
Rodzaje specjalizacji stomatologicznych
Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w wykonywaniu konkretnych zabiegów dentystycznych w ramach jednej lub kilku wybranych specjalności. Stomatologia jest bardzo szerokim działem medycy, nic więc dziwnego, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych. Osoba kształcąca się na lekarza dentystę w tracie studiów wybiera określone specjalizacje stomatologiczne, żeby móc później wykonywać w ich ramach dane zabiegi. Niektórzy dentyści specjalizują się typowo w ortodoncji lub protetyce, podczas gdy inni zajmują się głównie stomatologią estetyczną oraz stomatologią zachowawczą. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem infekcji wywołanych próchnicą zębów. Nierzadko dentysta w swoim gabinecie oferuje również usługi związane ze stomatologią dziecięcą, która stanowi odrębną specjalizację. W ramach stomatologii można wyróżnić aż dziewięć osobnych specjalizacji, między innymi chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą czy też stomatologię dziecięcą.
Czy warto chodzić na wizyty kontrolne
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej czasem bywa niewystarczające w utrzymaniu zębów w dobrym stanie, dlatego warto także chodzić do dentysty na wizyty kontrolne. Celem wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym jest sprawdzenie stanu naszego uzębienia przez specjalistę. Niemal każdy dentysta oferuje przeprowadzanie wizyt kontrolnych, zwłaszcza że im wcześniej wykryje się jakiekolwiek zmiany próchnicze, tym łatwiej będzie je wyleczyć. Nieleczona infekcja próchnicza może prowadzić do poważnych schorzeń, które trzeba leczyć endodontycznie, a w niektórych przypadkach konieczna jest ekstrakcja zęba. Na wizyty kontrolne do dentysty warto także udać się z dzieckiem, żeby sprawdzić czy zgryz prawidłowo się rozwija. Zaniedbywanie regularnych wizyt u dentysty może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak chociażby leczeniem kanałowym, które jest bardziej skomplikowanym oraz droższym zabiegiem niż zwykłe uzupełnienie ubytków. Poza codzienną higieną jamy ustnej dobrze jest więc też chodzić na regularne wizyty kontrolne do dentysty.