yta w gabinecie dentystycznym nie kojarzy się nam z bólem, wierceniem i opuchlizną. Nowoczesne wyposażenie, coraz większa wiedza lekarzy oraz najnowsze technologie pozwalają na całkiem bezbolesne wizyty. Coraz częściej też staramy się regularnie stawiać się na wizyty kontrolne. Jeśli dbamy o zęby, stosujemy profilaktykę - mycie oraz nitkowanie zębów - możemy być pewni, że będziemy mniej czasu spędzać na fotelu dentystycznym. Podczas wizyty kontrolnej, która powinna odbywać się raz w roku, dentysta zrobi przegląd jamy ustnej, zbada czy nie wdała się próchnica i w razie potrzeby zdejmie kamień z zębów. W przypadku wystąpienia próchnicy na niewielkim obszarze zęba - możemy być pewni, że stomatolog jedynie wyczyści powierzchnię zęba oraz zaklei go za pomocą plomby. Jeśli zaś nasze zęby są zaniedbane, długo odwlekaliśmy wizytę - gabinet dentystyczny będzie miejscem, które trzeba będzie odwiedzać nieco częściej.
Wynika to z wielu powodów najczęściej
Nie da się ukryć, że wielu ludzi - a w szczególności dzieci - nie lubi słyszeć terminu "dentysta". Wynika to z wielu powodów, najczęściej z niezbyt dobrych wspomnień z dzieciństwa, które blokują całe mnóstwo osób przed odwiedzeniem pana lub pani stomatolog. Istnieją różne sposoby, aby zmienić to niechętne podejście, nawet wśród dzieci. Może to nie być najłatwiejsze zadanie, ale nie jest też niewykonalne. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, lub poszukać opinii w internecie - tam z pewnością uda się znaleźć dobry gabinet dentystyczny oraz personel, który nie będzie budził w nikim nieprzyjemnych skojarzeń, lecz będzie otwarty, sympatyczny i wyleczy zęby dziecka (ale również i dorosłego, jeśli zajdzie taka potrzeba) bez zbędnego bólu, który zapisałby się w jego pamięci. Niestety, to właśnie przez złe doświadczenia tysiące osób obawiają się wizyty u dentysty w dorosłym życiu. Warto zatem mieć świadomość, że to bardziej problem na podłożu psychicznym, niż niechęć jako taka do specjalisty zajmującego się zdrowiem naszych zębów i że da się ją, przy odrobinie starań, u niemal każdego przezwyciężyć.
Powiedzmy sobie szczerze niewielka ilość osób
Niektóre strachy, które są w człowieku, istnieją irracjonalnie. Jednym z tych strachów jest strach przed dentystą. Dentysta, stomatolog czy nawet gabinet dentystyczny, wszystkie te słowa powodują paraliżujące uczucie strachu i przerażenia, nie tylko u najmłodszych. Skąd on się bierze ? Źródła takiego strachu są różne. Jednym z nich jest trauma z dzieciństwa. Gdy rodzice zabierali nas do dentysty, nigdy nie była to miła wizyta. Nawet jeśli stomatolog był uroczym człowiekiem, widok wiertła w naszych ustach i oślepiające światło, wywołuje w człowieku traumę na długie lata. Innym rozwiązaniem zagadki strachu przed dentystą, jest oczywisty i naturalny strach przed bólem. Idąc do dentysty, uosabiamy go sobie własnie w uczuciem bólu, który wywołuje w nach strach i dyskomfort. Powiedzmy sobie szczerze, niewielka ilość osób, idzie do dentysty, gdy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj udajemy się tam, gdy ból jest silny lub nie do zniesienia. To pokazuje że nie boimy się dentysty jako człowieka, tylko jego działania, konsekwencji zaniedbania naszych zębów. Dlatego warto chodzić na częste wizyty kontrolne, co prawdopodobnie zmniejszy lub zniweluje nasz strach.