Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dentystyczny

Gabinet dentystyczny Ruda Śląska

Jednoosobowa działalność stomatologiczna

Prywatne gabinety stomatologiczne prowadzone są przez osoby zajmujące się wykonywaniem samodzielnej działalności gospodarczej lub małżonków czy pary. Dlatego stają się one źródłem dochodu dla osób dobrze znając

Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dentystyczny Gabinet dentystyczny Ruda Śląska
ych się na stomatologii i chcących zarabiać na wykonywaniu usług dentystycznych. Prowadzenie jednoosobowej działalności stomatologicznej ma tę zaletę, że pozwala na pełną swobodę w ustalaniu grafiku przyjęć pacjentów i udzielania im porad. Natomiast specyfiką pracy gabinetów prowadzonych na przykład przez małżonków jest fakt, że mogą oni pracować w jednym miejscu i nie muszą szukać zajęcia w różnych zakładach pracy. Dzięki temu mogą stale monitorować ilość dochodów przez siebie osiąganych.

Duże centra stomatologiczne prowadzone są głównie w miastach. Największym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszą się te z nich, które prowadzone są przy uniwersytetach oraz w ramach większych przychodni. Dzieje się tak dlatego, że centra stomatologiczne znajdujące się przy uniwersytetach obsługiwane są głównie przez studentów, którzy za darmo albo po przystępnej cenie zajmują się udzielaniem różnych porad dentystycznych. Natomiast dentyści przyjmujący w większych przychodniach są zwykle łatwo dostępni i pracują nawet w soboty. Można zapisywać się do nich osobiście lub przy wykorzystaniu telefonu czy Internetu. Wszystko to sprawia, że posiadają one stałą liczbę zadowolonych pacjentów, którzy powracają do nich przez lata.


Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):


Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.


Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


O myciu zębów

Czy koniecznie trzeba myć zęby po każdym posiłku? Zdania na ten temat są podzielone. Raczej taka rutyna nam nie zaszkodzi, jednak ogólnie pasta do zębów obojętnym środkiem nie jest.
Bez wątpienia zęby zależy myć minimum 2 razy dziennie - rano i wieczorem (o czym wiedzą wszystkie dzieci, albo wiedzieć powinny). Po posiłku warto skorzystać z bez cukrowej gumy do żucia, która pobudzi wydzielanie śliny (mającej działanie antybakteryjne), dobrze sprawdzi się też płyn do płukania ust. Oprócz mycia zębów warto tez zadbać o nie w inny sposób.